مطالب آموزشی

صادرات لوازم خانگی

صادرات لوازم خانگی

صادرات لوازم خانگی

در این مقاله می‌خوانید:

  • صادرات چیست؟
  • سهم کشور ایران در صادرات لوازم خانگی چقدر است؟
  • دلیل پایین بودن صادرات در گذشته چیست؟
  • رشد صادرات در ایران چگونه به وجود آمد؟
  • شرکت تولید لوازم خانگی کوپکس چه تاثیری بر صادرات داشته است‌؟

صادرات چیست؟

برای هر کشوری صادرات و واردات و همچنین تعامل با کشور های همسایه یا سایر کشور ها اهمیت بالایی دارد و بر گردش مالی هر کشور تاثیر گذار خواهد بود. علاوه بر سود هایی که دولت از افزایش صادرات می‌برد شرکت ها و تولید کنندگان نیز برای شناخته شدن برند خود نیاز دارند که محصولات تولید شده را به سایر کشورها صادر کنند. صادرات برای هر تولید کننده به معنی این است که محصولش از کیفیت بالا برخوردار می‌باشد و شرکت ها هم باید بتوانند خود را به سطحی برسانند که محصولشان در حد صادرات باشد. یکی از محصولاتی که به هر شکلی جزو نیاز های روز در هر جامعه است و کمتر کشور هایی توانسته اند بیشتر نیاز مردم به آن را جوابگو باشند، لوازم خانگی است. حتی بزرگ ترین کشور ها در حوزه ی لوازم خانگی با وجود برند های معتبر در کشورشان باز هم نمی‌توانند به نیاز های تمام مردم نسبت به لوازم خانگی پاسخ گو باشند و تقریبا می‌توان گفت کشوری وجود ندارد که از واردات  کمک نگیرد. اما سهم کشور ما در صادرات و واردات چقدر است؟

سهم کشور ایران از صادرات لوازم خانگی

کشور ایران در صادرات لوازم خانگی آمار جالبی در سالهای گذشته نداشته . در سال ۹۷ کشور ایران تنها ۱۰ میلیون دلار صادرات انجام داده است. این آمار عملا ما را به وارد کننده ی لوازم خانگی تبدیل کرد. اما در سالهای اخیر توانسته ایم تا ۱۲۰ میلیون دلار در حوزه ی لوازم خانگی صادرات انجام دهیم و امسال نیز در حال رسیدن به ۲۰۰ میلیون دلار هستیم. تلاش برای افزایش روز افزون تولید لوازم خانگی با کیفیت و صادر کردن آن به کشور های دیگر درحال توسعه می‌باشد. البته هنوز هم صادرات لوازم خانگی ایران نسبت به کشور های همسایه پایین تر است. ولی مسئولان در حال تلاش برای رساندن آمار صادرات لوازم خانگی به همسایه ها و سپس گذشتن از این مرز هستند و تا به حال نیز شاهد رشد روز افزون آن بوده ایم‌.

دلیل پایین بودن میزان صادرات در ایران چیست؟

بخاطر کم بودن برند های داخلی تولید لوازم خانگی و ناتوانی در پاسخگویی به نیاز مردم ما نه تنها صادراتی نداشتیم بلکه عملا به یک کشور وارد کننده ی لوازم خانگی تبدیل شده بودیم. دلیل دیگری که ایران در گذشته عملا یک کشور وارد کننده به حساب می‌آمد قاچاق لوازم خانگی بود. قاچاق و عرضه به مراکز فروش با قیمت پایین تر انجام می‌شد. همین موضوع تیر خلاصی برای تولید کنندگان داخلی بود. سایر تولید کنندگان لوازم خانگی هم توان گسترش تولیدات خود را نداشتند و برای برند های قدیمی تر محصول تولید می‌کردند. و در ایران آمار نمایندگی های لوازم خانگی بسیار بیشتر از تولید کننده های آن بود. از دیگر مشکلات تولید کنندگان لوازم خانگی در ایران نبود مواد اولیه و همچنین قطعات می‌باشد.

ماندن لوازم خانگی صادراتی در گمرک و سخت بودن شرایط صادرات، و همچنین کمبود قطعات لوازم خانگی به دلیل تحریم ها علیه ایران بسیار شدید شد و نرخ تولید نیز به طبع پایین آمد به همین دلیل تولید لوازم خانگی حتی نیاز خود کشور را تامین نمیکرد. اما در سه سال اخیر تولید و صادرات لوازم خانگی در حد چشمگیری افزایش یافت.

عوامل تاثیر گذار بر رشد  صادرات لوازم خانگی

تولید کنندگان لوازم خانگی با دیدن شرایط حاکم بر بازار تصمیم به افزایش تولید و صادرات گرفتند. آن ها تلاش کردند تا قطعات مورد نیاز را در داخل کشور تولید کنند و حدالامکان از قطعات و مواد اولیه به کشور های دیگر بی نیاز شوند. همچنین تولید کننده ها تنوع محصولات و کیفیت آن ها را بالا بردند و تلاش کردند تا محصولاتشان به بروز ترین امکانات مجهز باشد. از عوامل دیگر که باعث رشد کلی تولید و صادرات لوازم خانگی شد، ورود تولید کننده های دیگر به بازار و نوآوری در تولید لوازم خانگی شد. به این ترتیب حتی خریداران لوازم خانگی که اکثرا با خرید برند های خارجی یا برند های ایرانی که قدمت بالاتری داشتند راحت تر بودند، با مشاهده ی کیفیت لوازم خانگی با برند های جدید و قیمت مناسب آن ها به سمت خرید آن ها کشیده شدند. برند های جدید به افزایش صادرات نیز کمک کردند ، به طوری که با وجود نوظهور بودن در حوزه ی تولید لوازم خانگی توانستند به سرعت خود را به استاندارد های جهانی برسانند. البته نباید سهم عمده فروشی تولید کنندگان و بنکداران معتبر را در شناخته شدن برند ها نادیده گرفت. از تاثیر گذار ترین برند هایی که سهم خود را در افزایش تولید و صادرات لوازم خانگی به خوبی ایفا کرد، برند کوپکس است این برند در سر تا سر ایران ۲۶۵ نمایندگی دارد و محصورات خود را به خاور میانه و اوراسیا صادر می‌نماید.

شرکت تولید لوازم خانگی کوپکس

لوازم خانگی کوپکس فعالیت خود را به عنوان یک برند مستقل از سال ۲۰۱۶ آغاز کرد این شرکت با فعالیت در تولید لوازم خانگی محصولات متنوع و با کیفیت خود را وارد بازار کرد که با استقبال مصرف کنندگان مواجه شد. این استقبال بخاطر محصولات با کیفیت ، با امکانات بروز و طبق استاندارد های جهانی بود. همچنین شرکت لوازم خانگی کوپکس تلاش کرد تا خدمات پس از فروش خود را به بهترین نحو به مشتریان ارائه دهد. به همین منظور در سراسر ایران نمایندگی های خود را باز کرد. این برند در طول ۷ سال با تلاش های بی وقفه توانست به سطح بالایی در تولید لوازم خانگی دست پیدا کند و از برند های تاثیر گذار درافزایش صادرات لوازم خانگی است.

صادرات لوازم خانگی کوپکس

نتیجه گیری

صادرات لوازم خانگی در کشور ایران در سالهای گذشته بسیار پایین بوده است . اما در سالهای اخیر شاهد رشد ۳۸ درصدی تولید لوازم خانگی و چند برابر شدن صادرات بودیم، همانطور که قبلا هم گفتیم صادرات نقش مهمی در شناختن برند ها دارد. در حال حاضر رایزن ها در ایران تنها شش عدد هستند که برای افزایش صادرات باید به ۶۰ رایزن برسند. بخش زیادی از افزایش صادرات در حال حاضر بر عهده ی دولت است و باید زمینه را فراهم نماید. برند هایی مانند کوپکس با رشد روز افزون خود توانسته اند خودشان را به سطوح بالا در تولید لوازم خانگی برسانند ولی دولت نیز باید از آنها حمایت کند تا بتوانند رشد بیشتری را شاهد باشند.

 

اگر وسیله آشپزخانه خاصی است که به دنبال آن هستید، لطفاً با شماره های ما در بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

شرکت کوپکس با سال ها تجربه و بهره گیری از بهترین متریال ها و به کارگیری افراد متخصص توانسته محصولاتی با کیفیت بالا و درخور شان هموطنان گرامی تولید نماید. مشاوران مجموعه ی کوپکس آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در زمینه ی فروش، نصب و خدمات پس از فروش محصولات می باشند. صفحه اینستاگرام ما نیز هر روزه با آخرین اطلاعات از محصولات کوپکس به روزرسانی می شود.برای دیدن اخبار و آموزش های ما صفحه ی ما را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *